Beskid Niski

Beskid Niski – usytuowany jest w południowo-wschodniej części Polski, na terenie województw Małopolskiego i Podkarpackiego. Obejmuje obszar górski ciągnący się od doliny rzek Mochnaczki i Kamienicy na zachodzie po doliny Osławicy i Osławy na wschodzie.

Północną granicę Beskidu tworzy linia przebiegu trasy kolejowej Nowy Sącz-Stróże, dalej Obniżenie Gorlickie i Doły Jasielsko-Sanockie.

Od południa polską część wyznacza główny wododział Karpat (pomiędzy zlewiskiem Bałtyku i Morza Czarnego) wzdłuż którego przebiega granica państwowa ze Słowacją.

W grzbiecie Karpat granice Beskidu Niskiego wyznaczają: na zachodzie Przełęcz Tylicka (683 m n.p.m.), która oddziela go od Beskidu Sądeckiego i Przełęcz Łupkowska (640 m n.p.m.) na wschodzie, za którą leży pasmo Bieszczad.

Beskid Niski mimo że stanowi najniższy łańcuch górski polskich Karpat jest najrozleglejszym pasmem Beskidów Zachodnich. Najwyższym szczytem po polskiej stronie jest Lackowa (997 m n.p.m.) w Górach Hańczowskich, a największym obniżeniem Przełęcz Dukielska (500 m n.p.m).

Góry Beskidu Niskiego są na ogół niskie i łagodne, charakteryzują się długimi grzbietami o spłaszczonych wierzchowinach i kopulastych szczytach. Jedynie niektóre grzbiety i szczyty są bardziej strome i ostre.

Wysokości wzniesień są zróżnicowane i wahają się od ok. 500 do 1000 m n.p.m.

Głównymi grupami górskimi w obrębie Beskidu Niskiego są:

Góry Grybowskie rozciągające się od Mszalnicy po Ropę, są pasmem najbardziej wysuniętym na zachód.

Najwyższy szczyt – Jaworze (882 m n.p.m.)  

Góry Hańczowskie (Hańczowskie Góry Rusztowe) leżą pomiędzy doliną rzeki Białej i Zdyni. Są najwyższą częścią Beskidu Niskiego.
Najwyższy szczyt – Lackowa (997 m n.p.m.)  

Pasmo Magurskie, które rozciąga się od Szymbarku do Krempnej. W jego skład wchodzą pasma: Magura Małastowska (813 m n.p.m.) oraz Magura Wątkowska.
Najwyższy szczyt – Wątkowa (846 m n.p.m.)  

Beskid Dukielski, leży na południe od Dukli, na wschód od Pasma Magurskiego.
Najwyższy szczyt – Piotruś (727 m n.p.m.)  

Pasmo Bukowicy, położone jest między dolinami Wisłoka i Osławy.
Najwyższy szczyt – Tokarnia (777 m n.p.m.)  

Pasmo graniczne, które rozciąga się od Przełęczy Beskid do Przełęczy Łupkowskiej i jest najbardziej na wschód wysuniętą częścią Beskidu Niskiego.
Najwyższy szczyt – Kamień (857 m n.p.m.)

JAWORZYNA KRYNICKA

Najdłuższa w Polsce Kolej Gondolowa, posiadająca 7 tras narciarskich o różnym stopniu trudności, o przepustowości ok. 7500 osób na godzinę. Wszystkie trasy ratrakowane, z możliwością sztucznego zaśnieżania. W pobliżu tras narciarskich bogata oferta gastronomiczna. Dolne stacje otoczone parkingiem dla kilku tysięcy samochodów, na których znajdują się liczne wypożyczalnie i szkoły

KRYNICA ZDRÓJ HENRYK

Znajduje się w samym centrum Krynicy. W jego skład wchodzą dwa wyciągi dla dzieci oraz dwa wyciągi orczykowe o długości 420m. Stacja jest idealnym miejscem dla początkujących i średnio zaawansowanych narciarzy. Do dyspozycji turystów dostępna jest gospoda „U Krakowiaka”, w której można spróbować smacznej, regionalnej kuchni, przechowalnia sprzętu i bezpłatny parking. Na miejscu istnieje szkółka nauki jazdy na nartach z wykwalifikowanym instruktorem.

SŁOTWINY AZOTY

położone jest na Słotwinach w Krynicy Zdroju na wysokości ok 760 m.n.p.m. Stacja oferuje zróżnicowane stoki, przeznaczone dla narciarzy, snowboardzistów oraz osób początkujących w sportach zimowych. Trasy są ratrakowane, naśnieżane oraz oświetlone. Przy stoku znajduje się serwis sprzętu narciarskiego oraz stała opieka. Po nartach można skosztować tutejszych wód zdrojowych, które słyną ze swych właściwości zdrowotnych.

SŁOTWINY

Ośrodek Narciarski SŁOTWINY zlokalizowany jest przy trasie wylotowej z Krynicy w kierunku do Nowego Sącza. Kompleks 9 wyciągów narciarskich, kilkunastu tras o różnym poziomie trudności, wiele wypożyczalni i szkół narciarskich to tylko niektóre zalety Ośrodka Narciarskiego SŁOTWINY. Oprócz uciechy dla narciarzy na uwagę zasługuje najlepszy w regionie snowpark i wiele propozycji dla snowboardzistów. U podnóża góry parking i wiele obiektów gastronomicznych.

WIERCHOMLA MUSZYNA

Wierchomla to nowoczesny ośrodek narciarski z rozbudowaną siecią wyciągów i kolei krzesełkowych. Dwie stacje dolne w dwóch różnych miejscowościach tj. Wierchomli i Szczawniku, czyli po obydwu stronach góry proponuje narciarzom niesamowite wrażenia sportowe połączone z dużą dawką niezapomnianych widoków i panoramy regionu. Nowoczesne koleje krzesełkowe i spora ilość tras to prawdziwy raj dla narciarzy i snowboardzistów. Ogromna inwestycja w regionie na pewno nie zakończy się na Dwóch Dolinach i tylko czekać, kiedy powstaną kolejne stacje połączone w jeden kompleks narciarski jeden z większych w tej części Europy.

SMEREKOWIEC

Wyciąg narciarski Smerekowiec położony jest w malowniczej miejscowości Smerekowiec, położonej 23 km od Gorlic. Amatorzy sportów zimowych mogą skorzystać z wyciągu orczykowego i trasy o długości 650 m. Obok trasy głównej znajduje się 100 m łączka przeznaczona dla dzieci i początkujących narciarzy. Dodatkowe atrakcje oferuje nowoczesny tor do snowtubingu – jazdy po śniegu na gumowej oponie, będący doskonałą alternatywą dla osób nie jeżdżących na nartach czy snowboardzie.

KOKUSZKA PIWNICZNA ZDRÓJ

Stacja narciarska w Kokuszkach (2 km od Piwnicznej-Zdroju) oferuje trzy rodzaje wyciągów: orczykowy, talerzykowy oraz dywanowy (dla dzieci). Na stoku wyznaczone są cztery trasy o zróżnicowanym stopniu trudności – czerwona (700 m), dwie niebieskie oraz trasa dla dzieci. Ponadto do dyspozycji turystów oddana jest restauracja, wypożyczalnia sprzętu oraz szkoła narciarska. Istnieje też możliwość skorzystania z bazy noclegowej przy wyciągu.

PTASZKOWA

Wyciąg narciarski Ptaszkowa zlokalizowany jest 17 km od Nowego Sącza w niewielkiej miejscowości o tej samej nazwie. Na terenie znajduje się wyciąg orczykowy o długości 450 m i łatwa trasa zjazdowa, idealnie nadająca się do nauki jazdy na nartach czy snowboardzie. Na amatorów narciarstwa biegowego czekają trzy specjalnie przygotowane, częściowo oświetlone trasy biegowe o długości 0,5 km, 1,5 km i 5 km. Przy stoku znajduje się parking oraz gastronomia.

MAŁASTÓW SKY PARK MAGURA

MAŁASTÓW - SKI PARK MAGURA Istniejący stok i ośrodek zlokalizowane są na zboczu Magury Małastowskiej. Do dyspozycji turystów dostępna jest kolej krzesełkowa 4 osobowa o przepustowości 2200 osób/h, liczba krzesełek 127.Trasa jest sztucznie naśnieżana, ratrakowana i oświetlona. Budynek stacji dolnej wyposażony w nowe zaplecze gastronomiczne oraz WC dla klientów. Na terenie ośrodka znajduje się wypożyczalnia sprzętu narciarskiego i snowboardowego. W rejonie stacji dolnej znajduje się bezpłatny parking.

CIENIAWA SKI

CIENIAWA-SKI to dwa nowe wyciągi narciarskie o łącznej przepustowości 1.500 osób na godzinę. To stale rozwijająca się , położona najbliżej Nowego Sącza stacja narciarska z tak szeroką gamą atrakcji. Łatwy dojazd dobrze utrzymaną drogą krajową nr 28, bezpłatne parkingi w bezpośrednim sąsiedztwie wyciągów, obiekty gastronomiczne i toalety, wypożyczalnia sprzętu czynią ze stacji idealne miejsce na narty. Stok jest zadbany a ceny bardzo atrakcyjne.dla dzieci i początkujących narciarzy. Dodatkowe atrakcje oferuje nowoczesny tor do snowtubingu – jazdy po śniegu na gumowej oponie, będący doskonałą alternatywą dla osób nie jeżdżących na nartach czy snowboardzie.

TYLICZ EXTREME SKI

Wyciąg narciarski Extreme-Ski znajduje się na terenie Beskidu Sądeckiego w niewielkiej miejscowości Tylicz 6 km na wschód od Krynicy-Zdroju. Łagodna, 250 metrowa trasa zjazdowa stanowi doskonałą propozycję dla początkujących narciarzy, dzieci i seniorów, którzy preferują spokojny styl jazdy. Trasa jest dobrze przygotowana, oświetlona i snow groomed. Przy stoku znajdują się dwa niestrzeżone bezpłatne parkingi oraz wypożyczalnia sprzętu sportowego.. Ponadto do dyspozycji turystów oddana jest restauracja, wypożyczalnia sprzętu oraz szkoła narciarska. Istnieje też możliwość skorzystania z bazy noclegowej przy wyciągu.

MASTER SKI TYLICZ

Centrum narciarskie Master-Ski to nowoczesny ośrodek narciarski, położony na wysokości 680 m. n.p.m. na północnych stokach w samym centrum Tylicza. Ośrodek dysponuje trzema nowoczesnymi wyciągami, sześcioma trasami zjazdowymi, wypożyczalnią, bezpłatnym parkingiem oraz karczmą regionalną. Profesjonalnie przygotowane, zróżnicowane trasy spełnią oczekiwania początkujących jak i bardziej wymagających miłośników narciarstwa i snowboardu.

STACJA NARCIARSKA KAMIANNA GÓRA

Wyciąg znajdujący się przy trasie z Nowego Sącza do Krynicy. Charakteryzuje się umiarkowaną pochyłością stoku oraz trzema zróżnicowanej długości wyciągami. Wyciąg przeznaczony jest przede wszystkim dla średniozaawansowanych użytkowników (dominują trasy niebieskie, z których najdłuższa ma 600m), ale swoje miejsce znajdą tu także początkujący narciarze. Trasy są oświetlone, ratrakowane. Przy wyciągu funkcjonuje wypożyczalnia sprzętu oraz placówka GOPR

A

CIENIAWA-SKI to dwa nowe wyciągi narciarskie o łącznej przepustowości 1.500 osób na godzinę. To stale rozwijająca się , położona najbliżej Nowego Sącza stacja narciarska z tak szeroką gamą atrakcji. Łatwy dojazd dobrze utrzymaną drogą krajową nr 28, bezpłatne parkingi w bezpośrednim sąsiedztwie wyciągów, obiekty gastronomiczne i toalety, wypożyczalnia sprzętu czynią ze stacji idealne miejsce na narty. Stok jest zadbany a ceny bardzo atrakcyjne.dla dzieci i początkujących narciarzy. Dodatkowe atrakcje oferuje nowoczesny tor do snowtubingu – jazdy po śniegu na gumowej oponie, będący doskonałą alternatywą dla osób nie jeżdżących na nartach czy snowboardzie.

A

Wyciąg narciarski Extreme-Ski znajduje się na terenie Beskidu Sądeckiego w niewielkiej miejscowości Tylicz 6 km na wschód od Krynicy-Zdroju. Łagodna, 250 metrowa trasa zjazdowa stanowi doskonałą propozycję dla początkujących narciarzy, dzieci i seniorów, którzy preferują spokojny styl jazdy. Trasa jest dobrze przygotowana, oświetlona i snow groomed. Przy stoku znajdują się dwa niestrzeżone bezpłatne parkingi oraz wypożyczalnia sprzętu sportowego.. Ponadto do dyspozycji turystów oddana jest restauracja, wypożyczalnia sprzętu oraz szkoła narciarska. Istnieje też możliwość skorzystania z bazy noclegowej przy wyciągu.

A

Centrum narciarskie Master-Ski to nowoczesny ośrodek narciarski, położony na wysokości 680 m. n.p.m. na północnych stokach w samym centrum Tylicza. Ośrodek dysponuje trzema nowoczesnymi wyciągami, sześcioma trasami zjazdowymi, wypożyczalnią, bezpłatnym parkingiem oraz karczmą regionalną. Profesjonalnie przygotowane, zróżnicowane trasy spełnią oczekiwania początkujących jak i bardziej wymagających miłośników narciarstwa i snowboardu.